Koupit nebo pronajmout?
Nemovitost
Lokalita

Dotace na bydlení pro mladé od státu bude i letos

19.1.2010 - Ještě vám nebylo 36 let a plánujete si do dvou let pořídit starší byt či dům? Pak máte možnost získat od státu příspěvek na hypotéční úvěr. Žádat o příspěvek je ale možné jen v některé z českých bank.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) bude i letos pokračovat v poskytování příspěvku ke sjednaným hypotéčním úvěrům ve výši 1%. K tomuto kroku mohlo MMR přistoupit proto, že v roce 2009 činila průměrná úroková sazba hypotéčních úvěrů více než pět procent. A podle platné legislativy se výše státní úrokové dotace u hypoték odvíjí od úroků těchto úvěrů v předchozím roce. Pokud by hodnota spadla na pět procent, činila by dotace v následujícím roce nula procent. Takový scénář se u nás odehrával třeba v letech 2005 - 2008, a od loňského února pak dotace opět dosáhla na jedno procento.

V praxi to bude vypadat tak, že si klient v den sjednání hypotéky (nejpozději však v den čerpání) zažádá zároveň o poskytnutí podpory, a tak může být jeho úroková sazba až o jedno procento menší. Získání dotace je omezeno podmínkami, a to nejen věkovými, ale třeba i částkou hypotéky. Žadatel musí být mladší než 36 let, případně pokud žádá jako ženatý nebo vdaná, musí tuto věkovou podmínku splnit i druhý z manželů. Žadatelé nesmí v době podání žádosti vlastnit žádnou další nemovitost a úvěrem musí financovat pořízení bytu či domu staršího dvou let. Poměrně dost je omezena maximální částka, ze které se procentní bod určuje - v případě bytu jde o částku 800 tisíc Kč a u rodinného domu s jednou bytovou jednotkou je limit 1,5 milionu Kč. Část hypotéčního úvěru, která překračuje tyto limity, stát nedotuje. V takové výši lze ovšem současné bydlení pořídit možná jen v menších městech.

Další nepříjemná zpráva pak může na nadšené zájemce o bydlení čekat v jejich bance, u které si chtějí brát hypotéku. Ne všechny banky totiž mají s MMR uzavřenou smlouvu o zprostředkování. Smlouvu mají uzavřeny tyto bankovní ústavy: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank,Wüstenrot hypoteční banka a UniCredit Bank.
V případě hladkého průběhu je dotace klientům poskytována formou příspěvku ke splátkám hypotéčního úvěru, který dostanou každý měsíc na svůj účet. Příspěvek se vztahuje k úvěrům čerpaným od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011.
„V loňském roce jsme podpořili 2400 hypoték a celkově jsme žadatelům vyplatili téměř 10 milionů korun," uvedla vrchní ředitelka sekce politiky bydlení Milena Brožová. Letos má pro zájemce ministerstvo vyhraněnou částku ve výši 45 milionů korun.

 

Reality v ČR - Ceny nemovitostí budou většinou stagnovat

13.1.2010 - Letošní rok by neměl s cenami nemovitostí nijak výrazně zamávat, naopak třeba v Plzni se očekává ještě mírný propad cen u bytů. Důvod ke zvýšení není dokonce ani u pronájmů, u nichž je v současnosti dokonce vyšší nabídka než poptávka. Drobné zdražení rodinných domů předvídají odborníci třeba na Zlínsku.

Důvody pro stagnaci cen nemovitostí jsou podle realitní kanceláře AAABYTY.CZ zřejmé: v lokalitách byly ceny nadnesenější více a propad cen z loňského roku byl pomalejší. Dramatický pokles z roku 2009 dostal hodnoty tuzemských nemovitostí na jejich reálnou úroveň a rok 2010 bude vzhledem k pokračujícím přísným podmínkám hypotečních bank ve znamení stagnace. „V první polovině roku očekáváme v průměru u všech nemovitostí po celé České republice stagnaci. Ve druhém pololetí je možný mírný nárůst do pěti procent. V průběhu jara 2009 se opět nastartovala poptávka, a to na úroveň srovnatelnou s rokem 2006. Tato situace zůstává stabilní," uvedl Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Co se týká bytů, tak zde šly ceny loni dolů asi o pětinu a o třetinu dokonce panelové byty na sídlištích. „Tam, kde k poklesu došlo, už další propady neočekáváme. Opět se tyto nemovitosti stávají cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto očekáváme stagnaci. V lokalitách s pomalejším srovnáním cen - například v Plzni - by mohlo dojít ke snížení cen ještě o desetinu," uvádí dále Šmíd. Poptávka po pronájmech trvá i nadále, avšak ke zdražení v tuto chvíli není důvod. Nabídka je dokonce nyní vyšší poptávka.
V loňském roce bylo v Češku postaveno přibližně 35 tisíc bytů a odhady v letošním roce by to mělo být maximálně 30 tisíc bytů.

Novostavby a pozemky - dobrá investiční příležitost

Ceny novostaveb dosedly v uplynulém roce na možné dno. Během roku 2009 byl zaznamenán pokles až o 15 procent a developeři už se do dalšího zlevňování pouštět nebudou, ale půjdou možnou cestou individuálních slev. V průměru se proto i u novostaveb očekává stagnace cen.
Mírný nárůst cen rodinných domů je předpokládán třeba ve Zlínském kraji. Trend zdražování tak bude zřejmě kopírovat uplynulých deset let. Cena domků zde od roku 1998 - 2008 vzrostla podle ČSÚ téměř trojnásobně - zatímco v roce 1998 činily 893 Kč, předloni to bylo už 2146 Kč za metr čtvereční (průměr za celou ČR v roce 2008 činil 2397 Kč/m2). V loňském roce se však nemovitosti ve Zlínském kraji prodávaly jen velmi málo a ceny spíše stagnovaly. Důvodem byl podle realitních makléřů strach z dopadů hospodářské krize, ztráty zaměstnání a lidé tak čekali, že cena nemovitostí klesne na minimum. To by se však mělo letos změnit a nastartovat také ceny. „Ceny domů letos zřejmě mírně vzrostou, ale nebude to nic dramatického. Hodně bude záležet i na kvalitě prodávané nemovitosti," uvedl pro ČTK majitel realitní kanceláře Century 21 Pavel Dočkal. Češi přitom obecně mají zájem hlavně o projekty po kolaudaci s možností okamžitého nastěhování.

„Investiční příležitostí roku 2010 zůstávají - stejně jako v minulých letech - pozemky a kvalitní novostavby postavené v atraktivních lokalitách. Dále pak jde samozřejmě o byty v centrech větších měst, startovací byty, tedy nemovitosti do 50 metrů čtverečních, a rodinné domky v lokalitách s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností, po kterých je stále vysoká poptávka," shrnuje ředitel Šmíd.

Ceny rodinných domů

V popředí zájmu médií jsou dnes ceny bytů a jejich očekávaný vývoj. Situaci v cenách rodinných domů většinou i odborníci doslova „odbývají" poukazem na „mělkost" trhu, kdy relativně nízká nabídka „drží" ceny i při poklesu koupěschopné poptávky.

V popředí zájmu médií jsou dnes ceny bytů a jejich očekávaný vývoj. Situaci v cenách rodinných domů většinou i odborníci doslova „odbývají" poukazem na „mělkost" trhu, kdy relativně nízká nabídka „drží" ceny i při poklesu koupěschopné poptávky.

Pravdou je, že rodinné domy v dobrém technickém stavu a s dobrou adresou odolávají tlakům na cenu lépe, než například sídlištní panelové byty. (Určitou výjimku tvoří „podnikatelské baroko" a některá satelitní městečka). To však neznamená, že by prodej rodinných domů nebyl současnou hospodářskou recesí ovlivněn. Prodávající se v tomto segmentu realitního trhu často setkávají s neschopností kupujících zaplatit požadovanou kupní cenu. Zpřísnění bankovních pravidel pro poskytování hypoték totiž zahrnuje i obavy bankéřů a jejich cenových odhadců o udržení cen rodinných domů. Nabídnutá hypotéka pak mnohdy nedosahuje potřebné výše k profinancování kupní ceny. Ale hlavním problémem dosažení požadované kupní ceny jsou vlastní zdroje kupujícího. Většinový obchodní model nákupu rodinného domu zahrnuje předchozí prodej bytu. Při poklesu cen bytů prodávající prostě nezíská tolik, aby, navíc s nižší hypotékou, dosáhl na koupi rodinného domu. Takto se velmi zužuje okruh kupujících, prodej rodinných domů se výrazně prodlužuje, komplikuje a často znemožňuje. Pokud prodávající skutečně potřebuje prodat, musí s cenou dolů. Pak má podstatně větší šanci prodat, než je tomu u alternativní nabídky s rigidní cenou. Ale ani v případech, kdy vlastník není pod tlakem a zvažuje odklad prodeje na „lepší časy", nemá jistotu dosažení požadované ceny. Především stagnace na trhu (nejen) nemovitostí nemusí být jen krátkodobá a také nabídka rodinných domů z „vynucených prodejů", například při neschopnosti splácet hypotéku, může ve velmi blízké budoucnosti podstatně zvýšit tlak na ceny i v tomto, dnes stále ještě poměrně stabilním segmentu realitního trhu.

Co tedy lze doporučit všem, kdo uvažují o prodeji rodinného domu? Aby správným nastavením nabídkové prodejní ceny vyšli vstříc velmi omezené poptávce. Kvalitní realitní kancelář doporučí reálně dosažitelnou cenu nemovitosti tak, aby se z vaší nabídky nestal neprodejný, předražený ležák.

 

 

  Vytvořit poptávku

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Ostatní
  • Zahraniční

  Upřesnit

  Cena a plocha

  m2
  m2
  m2
  m2

  ... nebo vyberte celý kraj či okres

  Lokalita

  Vlastnictví

  Konstrukce

  Typ budovy

  Vybavení

  Charakteristika

  IS sítě

  Umístění v obci

  Vyhledat vhodné nemovitosti

  • Byty
  • Domy
  • Rekreační objekty
  • Komerční nemovitosti
  • Pozemky
  • Zahraniční

  Upřesnit

  Vyhledat fulltextově

  Cena a plocha

  m2
  m2
  m2
  m2

  ... nebo vyberte celý kraj či okres

  Lokalita

  Vlastnictví

  Konstrukce

  Typ budovy

  Vybavení

  Charakteristika

  IS sítě

  Umístění v obci